Вчера, 10 юли 2012г., експерти от Коалиция „За да остане природа в България" присъстваха на среща в Министерството на физическото възпитание и спорта, инициирана от министреството.
Срещата беше по повод липсата на поддръжка за държавния влек „Заека“ на Витоша и измененинията в Закона за физическото възпитание и спорта в частта, касаеща т.нар. "социален туризъм" (каквото и да значи това).
От страна на министерството присъстваха доц. Лазар Каменов, заместник-министър; Горяна Тодева, съветник по правни въпроси и парламентарен секретар, ПР и юрист. От страна на Коалиция „За да остане природа в България" присъстваха инж. Тома Белев, сдружение „Зелени Балкани“; Петко Цветков, БФБ; Александър Дунчев, WWF, адв. Свилен Овчаров, Зелените адвокати; Любомир Костадинов, юрист, гражданска група "ЗаВитоша".
Относно финансовите злоупотреби с бюджетни средства и липсата на контрол над разходващите ги спортни федерации:
- МФВС не са обърнали внимание на констатациите на АДФИ за нарушения при разходване на бюджетните средства, предоставяни на БФСки.
- Предоставихме на МФВС доклада на АДФИ с молба да се запознаят с него и да вземат мерки подобни практики да бъдат преустановени.
- МФВС са изпратили техническа комисия, която е констатирала, че стълбовете на влека са паднали.
- Още през септември 2011 МФВС са приели становището на наемателя БФСки без никакви възражения, че има нужда от основен ремонт, който следва да се извърши на държавни разноски.
- И до днес МФВС смятат да следва становището на наемателя БФСкида ремонтира влек „Заека“ с пари от държавния бюджет., въпреки изричния текст на чл. 10, ал.2 от договора за наем, повеляващ и текущи, и основни ремонти да бъдат за сметка на наемателя БФски.
- Юристете на МФВС нямат намерение да пристъпят към предварително прекратяване на договора с БФСки за влек „Заека“ и останалите обекти в ПП Витоша.
- МФВС смята да изчака до февруари(?) 2013, когато изтича срокът на договора с БФСки.
- МФВС потвърдиха принципната си позиция, че възнамеряват да променят част от спорните текстове в законопроекта.
- Коалицията призова за повече откритост и диалог с обществеността, както и за реален контрол върху разходването на публични средства.
- МФВС все още не демонстрира ясно желание да направи публични всички договори, които сключва със спортни федерации.
- Юристите на МФВС потвърдиха, че не могат да упражняват реален контрол върху областните управители и кметовете, които сами определят обектите за социален туризъм.
- Експертите на Коалицията обърнаха внимание, че ако предложената в законопроекта уредба за обектите за туризъм не бъде развита, това би позволило на местната власт да заобикаля законови положения и да отдава имущество без търгове.
- МФВС изрази политическата воля да прецизира спорните текстове за дългосрочно отдаване на обекти за социален туризъм на спортни федерации.
- Въпреки това остава да видим конкретните текстове и законови процедури, които ще бъдат разписани.
- Експертите на Коалиция „За да остане природа в България“ поеха ангажимент да предложат конкретни законодателни уредби, които да спомогнат за изчистване на спорните моменти в законопроекта.
Доклад: Любомир Костадинов, Свилен Овчаров
П.П. Готвим акция.
Няма коментари:
Публикуване на коментар